Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muži pomalu vymírají, ztrácejí chromozomy Y

Muži jsou na cestě k vymření. Jejich geny vysychají, stejně jako mužský chromozom Y. Tvrdí to britská badatelka Jennifer Gravesová. Pro nejbližší budoucnost ale není nutné mít obavy. Chromozom Y by se podle Gravesové mohl vyčerpat někdy během pěti milionů let.

Vědkyně tvrdí, že muži by mohli jít cestou stejnou jako hlodavci, kteří jsou schopni reprodukce, i když nemají klíčové geny tvořící chromozom Y. Napsal to ve čtvrtek britský list The Daily Telegraph.

Během přednášky v Irsku Gravesová podle listu řekla, že před 300 milióny let obsahoval chromozom Y 1400 genů. Dnes jich má 45, takže "při tomto tempu se geny chromozomu Y vyčerpají asi za pět milionu let".

Jiný druh lidí

"Velká otázka je, co bude potom," uvedla. Za dobrou zprávu označila to, že některé druhy hlodavců - hraboši rodu Ellobius nebo japonské krysy - nemají žádný chromozom Y ani gen SRY, který je odpovědný za zahájení vývoje samčího pohlaví, a přitom po světě pobíhá spousta těchto hrabošů a krys.

"Práci musel u těch hlodavců převzít nějaký jiný gen a my bychom rádi věděli, který to je," dodala. Podle ní by se také mohl v budoucnu objevit i jiný druh lidských bytostí.

Brněnští vědci sestrojili přístroj, který likviduje rakovinné buňky

Brněnští vědci sestrojili nový přístroj, který dokáže likvidovat rakovinné buňky, zatím ale pouze v laboratorních podmínkách. Vědci ale neodhalili, na jakém principu vlastně funguje, protože byl původně vyvinut k úplně jinému účelu. Zařízení budou nyní testovat, aby se jeho účinky potvrdily.

"Stroj byl původně vyvinut ke zkrášlení pleti," řekl šéf vědeckého týmu Ivan Rampl. Stroj funguje za základě působení zvláštního magnetického pole.

Rampl však zdůraznil, že přístroj zatím funguje jen v laboratorních podmínkách. Zařízení se tak zatím aplikovalo pouze na laboratorních vzorcích, zatím ještě nebyl použit na lidském těle. "Jsme na začátku výzkumu, čeká nás několik let činnosti a dalšího vyvíjení přístroje," řekl Novinkám Rampl.

Přístroj měl původně urychlovat hojení kůže, například hematomů. Když ale vědci zjistili, že může ničit nežádoucí buňky, Ramplova firma Enjoy následně oslovila Masarykův onkologický ústav v Brně.

V Česku je každoročně odhalen zhoubný nádor u 69 000 lidí a 29 000 lidí nemoci podlehne. Podle měřítek nastavených Evropským parlamentem přitom patří Česko v léčení rakoviny ke špičce.

Hledání účinných metod boje s rakovinou se na celém světě věnují stovky týmů. Nedávno byla například na několika klinikách v USA a Česku zahájena první fáze klinických zkoušek nového léku na rakovinu mízních uzlin, jehož základ objevil český tým.